Artiklar från 2008 – till idag
Korna tas hand om skötare. Nationalbalettens damer. Foto Sakari Viika
Höstens första danspremiär vid Nationaloperan i Helsingfors hälsades mycket välkommen av premiärpubliken på lördag kväll. Alexander Ekmans COW visade sig vara den energiska laddning som behövs just nu. Lekfullt går det till så det förslår, även om lite allvarligare funderingar också förekommer när man tänker på en kos liv – det får vi höra av ledande COW-gestalten i verket, den fenomenala artisten Antti Keinänen.
Ensemblen av dansare som en flock kossor. Foto Sakari Viika
Den röda tråden verket igenom är alltså en ko. Antti Keinänen lyckas vara riktigt koaktig i sina rörelser. Han har fångat rytmen i djurets rörelser, rör sig stundvis på alla fyra både på scenen och i videofilmade avsnitt. Huvudet vänds trovärdigt, just som vi sett kor göra. Talar och sjunger gör Antti också.
Han beskriver kons liv på både finska och engelska för att åskådarna skulle förstå också det som är riktigt svårt att uttrycka med dansens språk – det handlar om en gestalt som kan antas vara filosofiskt anlagd. Det finns också många stilla scener i verket. En kos liv kan ofta uppfattas som väldigt stilla och lugnt.
Till vänster en krypande ko gestaltad av ledande kon i verket, Antti Keinänen. Giuseppe Martino i farten i mitten. Foto Sakari Viika
Den svenska koreografen Alexander Ekman är aktuell dansvärlden över, han har skapat många populära verk. Svenskfödde kompositören Mikael Karlsson har skapat den mångsidiga bandade musiken. Han betecknas som Ekmans favoritkompositör. Kostymerna, påhittiga och delvis mycket enkla typ hudfärgade bikinis är Henrik Vibskovs.
COW är en lekfull föreställning. Den hela tiden växlande scenbilden, är tidvis helt absurd och ställvis elegant att vila ögonen på. Explosivt går det också till så det förslår, men harmonin och lugnet är åter i nästa ganska handgripliga scen.
Giuseppe Martino (stående), Tuukka Piitulainen och Miao Miao Liu. Foto Sakari Viika
Det förekommer även lugnare avsnitt som scenen med ballerinan Miao Miao Liu som i elegant aftonklänning med tutu runt midjan och i tåspetsskor dansar med sin partner Sergej Popov i klassiska balettsteg. Stora vita tyger hänger på en stång som rör sig framför våra ögon – som en båt som rör sig sakta framåt.
Eller i en tidigare scen en båt som tre gånger glider sakta förbi, eller helt något annat: En kopieringsmaskin som används på ett högst konstigt sätt. En dansares öra blir kopierad på papper vilket sedan skänks åt en åskådare i första bänkraden. Infall som koreografen kanske bara kommit på under skapandet. Detta en och en halvtimmes moderna verk är indelat i tolv scener och fantasin är framme hela tiden.
Dansensemblen gör ett gott jobb, en del av dem också i solostycken. En av de kvinnliga huvudaktörerna är ovan nämnda Miao Miao Liu som får visa sin fina balett-teknik i vissa egna soli och därtill också bland annat i scenen med Giuseppe Martino och Tuukka Piitulainen. Dessa herrar visar ypperlig dans med fina sträckta ben i neoklassisk stil och dessutom med inslag av stötvisa rop som kanske kunde höras på en äng från en flock kossor.
Miao Miao Liu och Sergej Popov i duett. Foto Sakari Viika.
Hela koflockens intresse riktas i en av scenerna mot en havande ko, Anna Sariola är gravid på riktigt. Tillståndet hade ännu inte synts på våren då premiären ursprungligen skulle ha ägt rum. Nu har man kunnat lägga till denna intressanta scen vilket förtydligar vad som följer: det börjar gå hett till, kanske också för babyn i Annas mage.
Som inledning till en gemensam fest ses Kailey Kaba och Johan Pakkanen i en vacker duett, och sedan bryter ett allmänt oväsen ut.
Kailey Kaba och Johan Pakkanen i en beskrivande duett. Foto Sakari Viika
Flockar av kor ser vi i flera repriser med hela gänget dansare. Mot slutet ses bakom dansarna också ett behornat djur, tydligen en hjort, gestaltad av stiliga Rebecca King i precist rörelsespråk. Kåren har i detta läge iklätt sig skor föreställande klövar, dessutom i roliga huvudbonader. I dessa scener går det lekfullt till och minspelet är omfattande.
Föreställningen börjar närma sig mot slutet, och vi lämnar korna.
Eftersom speciella arrangemang råder i dagens situation med covid-19 närvarande, har vi i salongen suttit glest: en ledig stol emellan varje åskådare. Vaktmästarna leder folk ut ur salen en bänkrad i sänder. Många hinner redan då reflektera över kvällens upplevelse. Man ler mycket, är nöjd att åter ha kunnat komma till en fin levande föreställning.
Miao Miao Liu och flocken med trötta kor. Foto Sakari Viika
Dansare:
Damerna: Kailey Kaba, Rebecca King, Miao Miao Liu, Salla Eerola, Sofia Gustafsson, Nao Harada, Elena Ilyina, Mai Komori, Francesca Loi, Meghan Lynch, Mira Ollila, Olga Pentikäinen, Lucie Rákosniková, Anna Sariola, Maria Tamminen, Martina Verbeni.
Herrarna: Antti Keinänen, Johan Pakkanen, Giuseppe Martino, Tuukka Piitulainen, Sergej Popov, Shunsuke Arimizu, Federico Bruccoleri, Thomas Brun, Alfio Drago, Xiaoyu He, Lucas Jerkander, Nikolas Koskivirta, Mariusz Morawski, Samuli Poutanen, Frans Valkama, Jouka Valkama, Eemu Äikiö.
Anita Jokela
Helsingfors
FÖLJ OSS PÅ
Redaktion
dansportalen@gmail.com
Annonsera
dansportalen@gmail.com
Grundad 1995. Est. 1995
Powered by
SiteVision