Artiklar från 2008 – till idag
Jan Åström, rektor för Balettakademien i Stockholm. Foto Anders J Larsson
STOCKHOLM: ”Dans är dynamiskt och nödvändigt, som livet självt.” Det säger Jan Åström, legendarisk svensk dansprofil i showbusiness, tillika rektor och konstnärlig ledare på Balettakademien sedan åtta år.
Nu äntrar avgångsklassen på Balettakademien Dansens Hus stora scen. Jan Åström tror på årets kull med många starka individer.
Han diplomerades själv som dansare vid Balettakademien i Stockholm 1984. Har lång och gedigen erfarenhet som dansare, regissör och koreograf. Är verksam som konstnärlig ledare för Modern Jazz Dans Ensemble och ger jazzklasser för proffs.
Men det var på discogolvet det började för Jan Åström, närmare bestämt i Göteborg på 70-talet. ”Jag var väl i 14-15-årsåldern och funderade rätt mycket på hur man egentligen bäst skulle kunna skaffa tjejer . . . och tänkte Disco! Tillsammans med en kompis började jag på discokurs och upptäckte snabbt att dansen var ännu roligare än tjejerna!” Jan började träna dans på riktigt och på den vägen är det.
Som dansare grundade han på 80-talet dansgruppen Bizazz som bland annat medverkade i melodifestivaler och många olika tv-produktioner. Jan arbetade även flera år i Los Angeles och Las Vegas. Att nu jobba som chef för yrkesutbildningen av nya, unga dansare är en utmaning han trivs bra med.
”Det är fantastiskt spännande att få vara med och se, utbilda och ledsaga nya generationer dansare.” Jan förklarar att skolorna i stor utsträckning fungerar som motor för utvecklingen inom dansen. ”Skolorna initierar ofta trender och driver den viktiga diskussionen om hur vi ser på prestation och självbild.”
Jan Åsröm. Foto Anders J Larsson
Som rektor har Jan Åström försökt påverka gamla normer.
”Det är inte längre schablonen den trådsmala kvinnan med perfekt utåtvridning som gäller” säger han. ”Man måste ha en vidare syn än så, på vad en dansare är och kan vara idag. Men du måste orka med din egen kropp, annars blir du skadad.”
Jan Åström framhåller vikten av en öppen atmosfär, och av dialog. Både på skolan och allmänt i branschen.
”Vi måste stå upp för vårt skrå och vara en del av synliggörandet av danskonsten, i alla dess olika genrer, för att få ett bättre dansklimat rent generellt.” Något som inte varit självklart genom åren.
”Det börjar bli bättre men visst finns det fortfarande vassa armbågar. Inom showbusiness är det lite bättre och kanske allra bäst inom streetkulturen, där det är inbyggt att man stöttar och hejar på varandra.”
På frågan om inte avslutningsprogrammet riskerar att få karaktären av nummershow förklarar Jan att det är viktigt att visa bredden. ”Och att alla får utrymme.”
Man arbetar alltid med externa koreografer. ”Det är viktigt att skapa kontaktytor under utbildningen och försöka eliminera det riskabla glappet mellan utbildning och aktivt yrkesliv.” förklarar han. ”I vårt mentorprogram möter eleverna proffs inom flera områden och bygger hela tiden upp sitt kontaktnät.”
Man har även kontinuerligt auditionträning under de tre utbildningsåren där eleverna får feedback och tränas i den psykosociala del som kan vara en stor och viktig del i en dansares vardag och arbetsliv.
Under tio veckor på våren har eleverna arbetat med förberedelser och repetitioner inför examensföreställningen. En del av elevarbetet är att själva skapa och organisera en turné och man har under två veckor gästat Norge, Finland och Danmark. När föreställningen väl når Dansens Hus i Stockholm är den väl genomarbetad och inrepeterad.
”Föreställningsarbetet och samarbetet med koreografer är en viktig del av utbildningen och vi påbörjar detta redan i årskurs ett” påpekar Jan. Ettorna och tvåorna har föreställning på Dieselverkstaden i Nacka i början av juni.
Balettakademiens elever tar språnget ut i karriären. Foto Anders J Larsson
I juni är det också audition för nya, hoppfulla Balettakademiaspiranter som under två veckor och tre gallringar söker in till yrkesutbildningen.
Vilket råd vill du ge till dem?
”Vi har cirka 150 sökanden och tar in tjugofem, så självklart måste man ha en gedigen förberedande dansutbildning. Men förutom det: Det kanske allra viktigaste är att du är dig själv! Om du visar dig engagerad och är ärlig i ditt uttryck så ser vi det.”
Jan förklarar att det inte bara handlar om att visa upp sig utan också om att både hitta, blotta och förstå sin egen undersökande process. ”Det är ett ständigt dilemma, att finna balans mellan teknikträningen och strävan efter att ständigt bli bättre, och det mer personliga undersökandet som sker i workshops, improvisation och liknande. Vi söker ju både som människor och dansare hela tiden bekräftelse, men det gäller att också våga vara sann mot sig själv.”
Balettakademien har sedan skolan startades av Lia Schubert 1957 erbjudit en allsidig dansutbildning med fokus på elevernas eget skapande. Utbildningen tar emot studenter från hela Norden och har väletablerade internationella kontakter och samarbeten med välrenommerade danskompanier världen över.
Balettakademien: … and so we fly
Dansens Hus fredag 24 maj kl 19.00, lördag 25 maj kl 19.00
Dansare; Niklas Fransson, Philippa Gjöres Clark, Maja Hellstén, Laerke Ilkjaer Apelon, Linnéa Isaksson, Alexander Larsson, Therese Larsson, Tiina Lehtimäki, Johanna Lindqvist, Richard Nilsson, Yasemin Nilsson Altan, Tina Rönneberg, Helle Skogen, Jacqueline Sogell, Tyra Wigg, Christine Vik Bratvold, Nelly Zagora
Koreografer: ilDance (Lee Brummer och Israel Aloni), Christina Tingskog, Hans Marklund, Roger Lybeck och Subjazz
Anna Lafvas
22 maj 2013
FÖLJ OSS PÅ
Redaktion
dansportalen@gmail.com
Annonsera
dansportalen@gmail.com
Grundad 1995. Est. 1995
Powered by
SiteVision