Artiklar från 2008 – till idag
Lektion i Gagateknik. Foto Ascaf
GÖTEBORG: ilDance är ett internationellt och oberoende danskompani som initierar och uppför internationella pionjärprojekt inom samtida dans. Kompaniet grundades 2012 av dess nuvarande konstnärliga ledare Israel Aloni och Lee Brummer och har sin bas i Göteborg.
Gagaträning. Foto Gadi Dagon
ilDance verker i nära samarbete med Gagas huvudkvarter i Tel Aviv och avser att samordna, initiera och möjliggöra Gaga-aktiviteter i Sverige. Man är öppna för samarbete med dem som vill inkludera Gaga i sin verksamhet i Sverige.
Genom samarbetet mellan ilDance och Gaga kan man erbjuda möjligheter och arrangemang för både dansare och allmänhet.
Gaga - Ohad Naharins rörelsespråk.
Gaga-språket härrör från tron på att rörelse har en läkande, dynamisk, ständigt föränderlig kraft.
Ohad Naharin säger: "Vi blir mer medvetna om vår form. Vi ansluter till känslan av oändliga möjligheter. Vi utforskar mångdimensionella rörelser; vi upplever den brännande känslan i våra muskler, vi är beredda att brista, vi är medvetna om vår explosiva kraft och stundtals brukar vi den. Vi ändrar våra rörelsevanor genom att finna nya. Vi överskrider våra välbekanta begränsningar. Vi kan vara lugna och alerta på samma gång."
Gaga har två inriktningar:
Gaga för dansare
. är den dagliga träningen för medlemmarna i Batsheva Dance Company och lärs numera ut till andra dansare världen runt.
. lektionerna är öppna för professionella dansare eller avancerade dansstuderande.
Gaga för allmänheten
. lektioner öppna för alla som önskar delta. Inga förkunskaper erfordras.
Anders Jörlén
27 okt 2016
FÖLJ OSS PÅ
Redaktion
dansportalen@gmail.com
Annonsera
dansportalen@gmail.com
Grundad 1995. Est. 1995
Powered by
SiteVision