Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Julija tog guld i Frankrike

GRASSE, FRANKRIKE: Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tävlade från Stora Daldansen vid balettävlingen Jeune Ballet Méditerranéen i Grasse i Sydfrankrike.

Båda dansarna gick vidare till finalen i tävlingen.
Julija Stankeviciute fick till sin stora glädje guld i sin klass Pré-Professionnel. Hon fick även ett specialpris från juryn för att under två veckor arbeta med Ballet du Rhin i Strasbourg, samt en plats för att delta som junior i balettävlingen i Varna.

Anneli Alhanko var i år med i juryn och Dansportalen ringde upp Anneli på hennes skola Base 23/Stockholm Dance Academy:

Hur många dansare var det i tävlingen i år?

”Det var 144 dansare, de flesta från Frankrike men även från Holland, Slovenien, Japan, Kanada, Andorra, England och våra deltagare från Daldansen som var från Norge och Litauen.”

”Julija Stankeviciute från Litauen var det stora glädjeämnet. En fantastisk fin dansare som gjorde en underbar Giselle-variation och en väldigt fin modern variation. Kristin Moe från Norge kom även hon till finalen, hon är också en mycket begåvad flicka.”

Anneli Alhanko. Foto Base23

Anneli Alhanko. Foto Base23

Tävlingen i Grasse skiljer sig från den i Falun genom att de yngsta som är med är i sjuårsåldern?

”Först känns det lite konstigt, men sedan ser man att de har roligt. Det avdramatiserar för dem att stå på en scen och de får chans att pröva sig själv i en roll. Man kan inte säga att det blir en tävling för de yngsta grupperna eftersom alla går till finalen.”

”Det stora intresset för balett och det arbete de unga dansarna lägger ner för att delta är det fina med denna tävling, liksom för alla tävlingar.  Jag pratade med några som inte gick vidare och de kände att möjligheten att träna in repertoar, att få scenvana och att få träffa andra dansare från hela världen är så utvecklande att de ändå var nöjda att de deltagit ”.

”Nytt för nästa år är att Alhanko Academy of Ballet kommer att söka till tävlingen i Falun med elever från vår skola”, säger en glad Anneli Alhanko.

Vi ringer upp Jonas Kåge – konstnärlig ledare för Stora daldansen/Nordic Baltic Ballet Competition – som också var med i Grasse. När vi når honom är han ute och går i Dalaskogen med sin hund:

"Tävlingen i Grasse är en jättestor tävling med många deltagare men ändå familjär. Det är ett fantastiskt jobb från alla volontärer att få ihop tävlingen”.

”Vårt samarbete med dem fungerar bra och våra ungdomar från Norden och Baltikum gör ofta väldigt bra ifrån sig.”

”Egentligen var inte Kristine och Julija som deltog i årets tävling inplanerade att åka till Grasse. De som hade fått anbud i Falun att åka till tävlingen fick ju jobb!”

”Kira Hilli fick erbjudande att gå på skolan i München och tyvärr så släppte man inte henne till tävlingen i Grasse. Syvert Lorenz Garcia fick jobb i USA. Japanskan Kisa Nakashima fick jobb på Operan i Stockholm och blev därmed professionell och kunde då inte tävla. En annan, Di Wu från Kina, fick jobb hos Hong Kong Ballet – där Madeleine Onne är chef. Båda var utbytesstudenter vid Kungliga Svenska balettskolan.”

”Det är det bästa som kan hända för eleverna att de får komma ut i arbetslivet, men tack vare det så fick andra tävlande en chans att åka till Grasse istället – en win-win situation för alla” säger Jonas med ett skratt. ”Julija gjorde riktigt bra ifrån sig genom att hon fick guld i sin klass”. 

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

”Ofta är det många lovande ungdomar i klassen Étude (13-14 år). De är ännu inte genom den tuffa tiden under puberteten. Flera killar såg väldigt begåvade ut men de har fortfarande ett ben i barnavdelningen. Det var bara 10 pojkar i tävlingen plus 134 flickor.”

”Juryn i tävlingen är alltid intressant att diskutera med, om ungdomar, balett och tävlingar. Även elever som slås ut får chans att prata med juryn om sina insatser i tävlingen.

”Utöver att det är roligt att några får jobb efter att ha deltagit i tävlingarna, får andra en professionell utbildning på olika skolor i Europa. Det betyder mycket för att utvecklas som dansare,” avslutar Jonas Kåge.
_ _ _

Marc Ribaud är ordförande i juryn för Jeune Ballet Mediterraneen, där ingick även Anneli Alhanko, Base 23/Stockholm Dance Academy,
Esther Protzman, Conservatoire Royal de La Haye,
Ivan Cavallari, Ballet de l'Opéra National du Rhin, 
Jaques Namont, Premier Danseur/Proffeseur l'Ecole de Danse de l'Opéra, Paris.

Cristian Hillbom
11 nov 2015


 • Vinnare Prix du Nord 2021
  Prix du Nord – ett viktigt steg för framtidens dansare
  Norra Europas största tävling för klassisk balett och modern dans lever vidare under ett nytt namn – Prix du Nord – och en ny inramning. Denna händelse är en lika viktig kulturinsats som lyckan är sto...

 • Sonatra1
  Joseph Sturdy about Sonatra: I was interested to look at the classical technique, to awaken it and enjoy it
  When Joseph Sturdy was asked to choreograph a work for the Royal Swedish Ballet, he accepted the challenge with alacrity.‘I admired how Nicolas [Le Riche, Artistic Director] was trying to keep his dan...

 • Dansmuseet
  Dansmuseets utställning om Ballets Suédois är förlängd
  Dansmuseets intendent Erik Mattsson har tillbringat många timmar i museets arkiv med att läsa dagböcker, gå igenom alla fotografier och vända på varenda papperslapp som kunde vara av intresse för den ...

 • Pär Isberg
  Pär Isbergs magiska låda, musiken och teatern
  Dansportalen gläntar på ridån för Pär Isberg, premiärdansare och koreograf med gedigen meritlista. Utbildad vid Operans balettelevskola, senare Kungliga Svenska Balettskolan. I dansen såg han en frihe...

 • pure_coincidence_c_admill_kuyler
  Young dancers impress in new choreography: Junior Ballett Zürich in Impulse
  Junior Ballett Zürich , founded in 2001 is now an established adjunct to the main company appearing regularly in major productions and with many of the young dancers joining the company ranks.The lives...

 • tag_tueren_2015©zenna_web_D33B0866
   »I think the Prix de Lausanne gives a great opportunity for young dancers to get into the international dance field«
  In Montreux I met with Jason Beechey director of the Palucca University of Dance Dresden, one of the prestigious schools that are associated with the Prix. Jason has also been a member of the Artistic...

 • Samira Bethke Kitri PDL21
  Prix de Lausanne 2021 blev en annorlunda tävling
  På grund av den pågående pandemin hölls tävlingen i år digitalt. De nio jury medlemmarna som bedömde dansarna var samlade i Lausanne där de såg de tävlandes bidrag på storbildsvideo. Clairemarie Osta ...

 • Törnrosa Aurora 
  I pandemins spår – kommer dansare, sångare med flera tvingas byta yrke? Dansportalen undersöker
  I en artikel i DN den 17 november säger Birgitta Svendén, chef för Kungliga Operan i Stockholm: ”fler och fler lämnar sina yrken och söker nytt jobb. Vi ser redan nu ett kompetenstapp och om vi inte k...

 • Auguste Marmus
  Auguste Marmus förverkligar sin dröm i St Petersburg
  Uppvuxen i Majorna i Göteborg och tidigare elev vid Svenska Balettskolan i Göteborg gör Auguste Marmus just nu sitt APL-år vid Vaganova-skolan i St Petersburg. Att han getts denna möjlighet handlar om...

 • God Jul & Gott Nytt År 🎄 Merry Christmas & Happy New Year
  A Holiday Greeting from Dansportalen!

 • Jekyll & Hyde
  Världspremiären av baletten Dr. Jekyll and Mr. Hyde vid Nationalbaletten med glänsande manlig energi och dans
  Höstens andra balettpremiär i Operahuset i Helsingfors hann ha sin premiär och dansas av alla tre rollbesättningarna före dörrarna åter stängdes på grund av pandemin. Tre föreställningar skulle ha åte...

 • Laura Persson SVB
  Kulturstipendium till ung talang vid Svenska Balettskolan
  Laura Persson, 15 år, har tilldelats ett stipendium ur Västsvenska Kulturfonden. Stipendiet skulle hon få mottaga vid en festlig ceremoni den 28 november.

 • Transit SDT Carl Thorborg
  Nya verket Transit är en ursinnigt utförd ritual, en kamp för överlevnad och förändring
  Jag fick tillfälle att se premiären av Skånes Dansteaters Transit på Malmö Operan den 17 oktober. I en lokal som rymmer ca 1500 åskådare var det tillåtit att endast ha en publik på högst 50 personer.F...

 • Dansmuseet
  Ballets Suédois 1920–1925 på Dansmuseet
  Dansmuseet i Stockholm uppmärksammar hundraårsdagen av Svenska balettens i Paris premiärföreställning den 25 oktober 1920 med en jubileumsutställning under mottot ”OM NI INTE GILLAR DET KAN NI DRA ÅT ...

 • Saluts démos 2015
  Everything is in our bodies, says Madame Elisabeth Platel, director for Paris Opera Ballet School
  Leaving the plane at Charles de Gaulle-airport you are met by large photos of dancers, musicians and other cultural motives along the walls in the airport. A fantastic way to welcome visitors.My goal ...

 • Ekman Operan sep 2020
  Det var som om man blev ännu mer passionerad av att vara dansare bara för att man inte kunde ge föreställningar
  Dansportalen träffade dansarna Hampus Gauffin och Gabriel Barrenengoa vid Kungliga Baletten i ett samtal om pandemins konsekvenser och om det nya programmet på Operan av koreografen Alexander Ekman.De...

 • Agneta S
  Agneta Stjernlöf-Valcu: Du ska förmedla dansnotationen till dansare så att det blir en föreställning.
  Dansnotationens syfte är inte bara att bevara något som passerat utan först och främst att ge möjlighet till återskapande. En videofilmning är alltid en tolkning av ett koreografiskt verk.Oavsett om a...

 • COW1
  Nationaloperans säsongöppning med en mycket fräsch COW av Alexander Ekman.
  Höstens första danspremiär vid Nationaloperan i Helsingfors hälsades mycket välkommen av premiärpubliken på lördag kväll. Alexander Ekmans COW visade sig vara den energiska laddning som behövs just nu...

 • SHIFT I CACTI
  Höststart på Kungliga Operan – urpremiär av Alexander Ekman
  Den 26 september slår Kungliga Operan åter upp dörrarna för en ny säsong med två premiärer, först ut är Alexander Ekmans SHIFT | CACTI. Därmed flyttas säsongsstarten fram vilket innebär att premiären ...

 • Oscar Salomonsson
  Oscar Salomonsson, premiärdansare – Det udda och uttrycksfullas mästare
  Oscar är utbildad vid Kungliga Svenska Balettskolan och anställdes vid baletten 1997. Mellan 2004 och 2007 dansade han i Madrid, Spanien.Han återvände till Stockholm och fick utmärkelsen Årets dansare...

 • SigridYAGP
  Om finalen som ställdes in och Sigrids drivkraft, engagemang och hårda arbete
  Sigrid Åberg är 13 år och går Alhanko Academy of Ballet i Stockholm. I höstas var hon i Cattolica, Italien och tävlade i Youth American Grand Prix.I vår skulle hon egentligen åkt till New York för att...

 • LesBalletSuedois
  There is no lack of creativity in the house. We just work in different ways.”
  Nicolas Le Riche – Ballet director of Royal Swedish Ballet – gives Dansportalen an update on the current situation of the company and informs about the plans for the future.Upon arrival of Covid-19 Ro...

 • Paul Marque Le Louvre
  Scènes de la vie confinée de Paul Marque
  A Paris, le confinement règne depuis le mois de mars. Pour les Français il est interdit de passer plus d’une heure dehors ou s'éloigner au-delà d’un kilomètre de sa maison, sinon on écope d’une amende...

 • Paul Marque Louvre
  Meet Paul Marque and a Soloist Dancers Life Today in Paris
  In Paris, social distancing rules have been in place since March. French people are forbidden to spend more than an hour outside or travelling more than one kilometre from their home. If they do eithe...

 • Carmen Helsinki
  En magisk föreställning av Carmen
  En helaftonsbalett i tre akter till musik av Georges Bizet hade premiär på Nationaloperan i Helsingfors i vår. Produktionen var norsk och koreografen var denna gång Liam Scarlett.Alla föreställningar ...

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil