Artiklar från 2008 – till idag
GRASSE, FRANKRIKE: Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tävlade från Stora Daldansen vid balettävlingen Jeune Ballet Méditerranéen i Grasse i Sydfrankrike.
Båda dansarna gick vidare till finalen i tävlingen.
Julija Stankeviciute fick till sin stora glädje guld i sin klass Pré-Professionnel. Hon fick även ett specialpris från juryn för att under två veckor arbeta med Ballet du Rhin i Strasbourg, samt en plats för att delta som junior i balettävlingen i Varna.
Anneli Alhanko var i år med i juryn och Dansportalen ringde upp Anneli på hennes skola Base 23/Stockholm Dance Academy:
Hur många dansare var det i tävlingen i år?
”Det var 144 dansare, de flesta från Frankrike men även från Holland, Slovenien, Japan, Kanada, Andorra, England och våra deltagare från Daldansen som var från Norge och Litauen.”
”Julija Stankeviciute från Litauen var det stora glädjeämnet. En fantastisk fin dansare som gjorde en underbar Giselle-variation och en väldigt fin modern variation. Kristin Moe från Norge kom även hon till finalen, hon är också en mycket begåvad flicka.”
Tävlingen i Grasse skiljer sig från den i Falun genom att de yngsta som är med är i sjuårsåldern?
”Först känns det lite konstigt, men sedan ser man att de har roligt. Det avdramatiserar för dem att stå på en scen och de får chans att pröva sig själv i en roll. Man kan inte säga att det blir en tävling för de yngsta grupperna eftersom alla går till finalen.”
”Det stora intresset för balett och det arbete de unga dansarna lägger ner för att delta är det fina med denna tävling, liksom för alla tävlingar. Jag pratade med några som inte gick vidare och de kände att möjligheten att träna in repertoar, att få scenvana och att få träffa andra dansare från hela världen är så utvecklande att de ändå var nöjda att de deltagit ”.
”Nytt för nästa år är att Alhanko Academy of Ballet kommer att söka till tävlingen i Falun med elever från vår skola”, säger en glad Anneli Alhanko.
Vi ringer upp Jonas Kåge – konstnärlig ledare för Stora daldansen/Nordic Baltic Ballet Competition – som också var med i Grasse. När vi når honom är han ute och går i Dalaskogen med sin hund:
"Tävlingen i Grasse är en jättestor tävling med många deltagare men ändå familjär. Det är ett fantastiskt jobb från alla volontärer att få ihop tävlingen”.
”Vårt samarbete med dem fungerar bra och våra ungdomar från Norden och Baltikum gör ofta väldigt bra ifrån sig.”
”Egentligen var inte Kristine och Julija som deltog i årets tävling inplanerade att åka till Grasse. De som hade fått anbud i Falun att åka till tävlingen fick ju jobb!”
”Kira Hilli fick erbjudande att gå på skolan i München och tyvärr så släppte man inte henne till tävlingen i Grasse. Syvert Lorenz Garcia fick jobb i USA. Japanskan Kisa Nakashima fick jobb på Operan i Stockholm och blev därmed professionell och kunde då inte tävla. En annan, Di Wu från Kina, fick jobb hos Hong Kong Ballet – där Madeleine Onne är chef. Båda var utbytesstudenter vid Kungliga Svenska balettskolan.”
”Det är det bästa som kan hända för eleverna att de får komma ut i arbetslivet, men tack vare det så fick andra tävlande en chans att åka till Grasse istället – en win-win situation för alla” säger Jonas med ett skratt. ”Julija gjorde riktigt bra ifrån sig genom att hon fick guld i sin klass”.
”Ofta är det många lovande ungdomar i klassen Étude (13-14 år). De är ännu inte genom den tuffa tiden under puberteten. Flera killar såg väldigt begåvade ut men de har fortfarande ett ben i barnavdelningen. Det var bara 10 pojkar i tävlingen plus 134 flickor.”
”Juryn i tävlingen är alltid intressant att diskutera med, om ungdomar, balett och tävlingar. Även elever som slås ut får chans att prata med juryn om sina insatser i tävlingen.
”Utöver att det är roligt att några får jobb efter att ha deltagit i tävlingarna, får andra en professionell utbildning på olika skolor i Europa. Det betyder mycket för att utvecklas som dansare,” avslutar Jonas Kåge.
_ _ _
Marc Ribaud är ordförande i juryn för Jeune Ballet Mediterraneen, där ingick även Anneli Alhanko, Base 23/Stockholm Dance Academy,
Esther Protzman, Conservatoire Royal de La Haye,
Ivan Cavallari, Ballet de l'Opéra National du Rhin,
Jaques Namont, Premier Danseur/Proffeseur l'Ecole de Danse de l'Opéra, Paris.
Cristian Hillbom
11 nov 2015
FÖLJ OSS PÅ
Redaktion
dansportalen@gmail.com
Annonsera
dansportalen@gmail.com
Grundad 1995. Est. 1995
Powered by
SiteVision