Artiklar från 2008 – till idag
Sex kinesiska dansare i minimalistisk dans. Fotograf Andreas Nilsson
STOCKHOLM: Efter en lång spelperiod med Cirkus Cirkör inleddes den egentliga gästspelssäsongen på Dansens Hus våren 2014 av Tao Dance Theater och Norrlandsoperan.
Nya chefen för Dansens Hus, Annelie Gardell, var tidigare konstnärlig ledare och verksamhetschef för dansverksamheten vid Norrlandsoperan i Umeå. Hon fick därmed glädjen att omedelbart återupprätta sambandet.
Det nya verkets titel är "6 - The Sami Chinese Project". Sexan är därvid ordningsnumret på en pågående svit verk av koreografen och ensemblechefen Tao Ye. För musiken står två samiska och en kinesisk musiker som samarbetat under residens i Peking, Shanghai och Saxnäs.
Det musikaliska resultatet har blivit fascinerande. Jojk, asiatiskt strupsång, slagverk som aluminiumplåt och stränginstrument som den kinesiska lutan ruan har sammanknådats till en smått magisk brygd.
Kinesisk musikdadaist
Kompositören och musikern Xiao He var tidigare medlem i den dadaistiska konstrock-ensemblen Glorious Pharmacy. Hans genombrottssskiva utgavs av Kinas största obeeroende skivbolag Modern Sky och betraktas idag som en av de viktigaste inspelningarna inom samtida kinesisk musik. Han turnerar internationellt med improviserade soloframträdanden. I detta verk har han hittat på att emellanåt spela sin luta med en stråke.
De två samiska musikerna
Axel Olle Sigurd Andersson har de senaste fem åren arbetat som musiker, kompositör och producent. Han spelar gitarr, slagverk, klaviatur och bas och har varit engagerad under långa internationella turneéer. Simon Issát Marainen är jojkare, musiker, författare, poet och renskötare, och har även varit anställd som skådespelare. Under gästspelet kunde han endast medverka på band. Det musikaliska resultatet av samarbetet mellan denna mångfacetterade trio blev som sagt fascinerande. Där fanns alla tecken på att mötena varit spännande och ömsesidigt utvecklande.
Dansen
Dansdelen av projektet hade överlåtits åt den kinesiska ensemblen Tao Dance Theater, som bildades 2008. Gruppen leds av Tao Ye, som på gruppens hemsida utförligt förklarar gruppens ambitioner.
Dansarna avbildas på ett uppslag i Dansens Hus programhäfte för första delen av vårsäsongen. Där flyger de i luften över en höglänt hed. Energin strålar ut från dansarna.
Av koreografin till The Sami Chinese Project är det dock inte lätt att dra några slutsatser, vare sig om dansarna eller om koreografen. Under praktiskt taget hela verket rör sig sex dansare på linje, med fötterna närmast fastklistrade vid golvet.
Visst finns det energi från knäna och uppåt, och dansarna är väl koordinerade, men rörelsen i scenrummet är minimalistisk till det intetsägande. Dansarna börjar till vänster långt bak på scenen och rör sig längs en diagonal fram emot musikerna, som sitter till höger längst fram emot scenen.
Av de dynamiska individer som flyger ovanför heden på fotografiet märks inte ett spår. Mot slutet gör en man ett solo - gissningsvis chefen: ytterligt tillbakahållet.
Det koreografiska anslaget verkar förvisso vara genomfört med stor konsekvens, men som helhet blev föreställningen en mycket blandad upplevelse.
The Sami Chinese project
Dansens hus, stora scenen
Koreografi: Tao Ye. Musik och tonsättning: Xiao He, Axell Olle Sigurd Andersson, Simon Issát Marainen. Ljus: Ellen Ruge
Peter Bohlin
16 februari 2014
FÖLJ OSS PÅ
Redaktion
dansportalen@gmail.com
Annonsera
dansportalen@gmail.com
Grundad 1995. Est. 1995
Powered by
SiteVision